بلیط چارتر,بلیط چارتر هواپیما،الهام سیر - اماکن تاریخی کرمان
بلیط چارتر
بلیط چارتر

الهام سیر

شرکت مسافرت هوایی و گردشگری

یکشنبه, 17 مرداد 1395 ساعت 09:59

اماکن تاریخی کرمان

نوشته شده توسط 
محتوای بیشتر در این بخش: اماکن زیارتی کرمان »
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قلعه دختر و قلعه اردشیر


 از قدیمی ترین آثار تاریخی در شهر كرمان قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا است . این قلعه  در بیشتر تواریخ به نام قلعه كوه آمده و در مشرق كرمان برفراز صخره هایی از سنگ قرار گرفته است. قدمت این قلعه به دوران پیش از ورود اسلام به ایران می رسد، به بیانی دیگر  این قلعه بنا به گمانه زنی های مورخان 220 سال پیس از میلاد مسیح ساخته شده است و شهری آباد و مرکز ولایت کرمان با نام گواشیر و یا کارمانیا بوده است و حداقل زمان اردشیر بابکان را درک کرده است. کیخسرو کرمان و مکران را به رستم بخشید همچنین نشانی‌هایی از فرمانروایی بهمن بر این خطه می‌دهند در زمان هخامنشیان کوروش آن را تبعید گاه نبونید قرار داد سپس حکومت اشکانیان را شکست داد و فرزند خود را که او هم اردشیر نام داشت به حکومت کرمان گماشت گویند کرمان آخرین پناهگاه یزدگرد سوم پادشاه ساسانی بوده‌است.

مصالح بکار رفته در این قلعه تنها خشت خام و گل رس است. بقایای قلعه دختر دورنمای گذشته دراز این شهر و نام آن (آتشکده آناهیتا) یادآور پرستش آناهیتای باستانی، ایزدبانوی آب و باروری است. ساختمان های این قلعه روی هم به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. قسمتی كه بر فراز قلعه نسبتا مرتفع جنوب شرقی قرار دارد و سابقا قلعه كوه نامیده می شد و كاملا به علت وضعیت طبیعی از قلع دیگر مجزاست . قسمت دوم بر تپه كوتاه تری قرار دارد و به قلعه دختر موسوم است . قسمتی از این بنا به  قلعه اردشیر شهرت دارد . قلعه اردشیر در بالای تپه مرتفعی واقع شده كه تا سطح جلگه قریب پانصد پا ارتفاع دارد. از قطعات كاشی كه در محوطه قلعه دیده شده بر می آید كه بعضی از ساختمان های آن علاوه بر جنبه های نظامی ، جنبه بزمی نیز داشته و هنر و ذوق در تزیین آن دخالت كرده است .

 


مسجد ملک یا مسجد امام

 

این مسجد که در بافت قدیم شهر كرمان در محله ای موسوم به شاه عادل بنا شده و یكی از قدیمیترین و بزرگترین مساجد ایران و كرمان است كه سابقه تاریخی آن به قرن 5 در زمان تورانشاه سلجوقی میرسد. این مسجد با شبستانهای متعدد و صحن وسیع جاذبه تاریخی خود را حفظ كرده است. وجود برج آجری و سه محراب گچ بری شده حكایت از قدمت و دیرینگی این مسجد دارد.این مسجد ۱۰۱ متر طول و ۹۱ متر عرض داردو از جمله مساجد چهارایوانی به شمار می‌رود.  در وسط صحن مسجد آب نمایی به عمق چهارمتر وجود دارد.
این اثر در تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

یخدان مؤیدی


 از دیگر آثار تاریخی شهر کرمان یخدان مؤیدی است. عناصر تشکیل دهندة یخدانها عبارت‌اند از: مخزن, حصار, استخر و چالة یخ. پلان مخزن دایره شکل است که گنبدی از نوع “بَستو” بر روی آن احداث کرده اند. حصار آن نسبتاً بلند و 12 متر ارتفاع دارد. مصالح بنا خشت خام و ملات گل است. کاربرد یخدان در گذشته نگهداری یخ برای ایام تابستان مردم شهر بوده است. این بنا در اواخر دوره صفویه بنا شده و نام «مؤیدی» از آن نظر است که قنات مشهور به قنات مؤیدی آب آن را تأمین می نموده است.
 یخدان مؤیدی در خیابان ابوحامد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۳۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

باغ شاهزادهٔ ماهان


باغ شازده (شاهزاده) یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۴ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد.
 باغ شاهزاده ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعداً توسط  به دستور عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه . ق تا ۱۳۰۹ ه. ق) ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد. گفته می‌شود وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار نموده است. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید. تاریخ بنای باغ ۱۲۷۶ خورشیدی است.
 این باغ مساحتی قریب به ۵/۵ هکتار دارد. دو مجموعه شرقی و غربی دارد. کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو آشکوبه ساخته شده‌است و سر در آن از معماری خیلی زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متمایز و ممتاز می‌سازد. فواره‌های آن چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. این فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند زیباترین فواره باغ‌های ایرانی هستند. زیرا سایر باغ‌های ایرانی کمتر فواره داشته‌اند و یا اگر داشته‌اند به این زیبایی نبوده‌اند. فواره‌های زیبای باغ شاهزاده بر اساس اختلاف ارتفاع و نه هیچ نیروی دیگری فعال هستند که این خود دلیلی بر هوش و ذکاوت مردمان کرمان زمین است. طول باغ شاهزاده کرمان ۴۰۷متر و عرض آن ۱۲۲ متر است. و بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی محسوب می‌شود. واقع شدن منطقه در مسیر عبوری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب می ساخته است. باغ شاهزاده به گونه‌ای استقرار یافته که حداکثر استفاده از مناظر بدیع داخلی را به صورت زیر امکان پذیر می‌سازد: در بدو ورود، به ویژه در طبقه فوقانی سردر خانه به غیر از دیدها و مناظر بیرونی باغ، منظره چهارباغ و در جهت عکس آن منظره کوه را امکان پذیر می‌سازد. این مناظر عمده یعنی رؤیت حرکت آب، حوض ها و آبشارها هرکدام به نوبه خود تأکیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و توأم با نظام گیاهی مناظر بدیع داخلی را ارائه می‌دهند. سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده نموده و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده است [۱]. این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشین و حمام نیز می‌باشد. در حال حاضر قسمت شاه‌نشین، به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.
در زمستان ۱۳۹۲ خبری منتشر شد در این خصوص که با هشدار رسمی یونسکو به سازمان میراث فرهنگی، در صورت تملک بخشهایی از این باغ توسط بخش خصوصی و تبدیل عمارت‌هایی از آن به اقامتگاه‌های گردشگران و مسافران، یونسکو اقدام به خروج نام این باغ از فهرست جهانی خود می‌نماید. در بیانیه یونسکو اعلام شده‌است که هرگونه تغییر و بازسازی اماکن تاریخی ثبت جهانی‌شده باید زیر نظر این سازمان و با اجازه آن انجام شود که حضور بخش خصوصی در بخش‌هایی از این باغ، از جمله موارد نقض این قانون محسوب می‌شود.

 

 

آتشکده و موزه زرتشتیان کرمان
 
تنها موزه مردم‌ شناسی زرتشتیان جهان در آتشکده شهر کرمان جای دارد. فکر بنیانگذاری موزه مردم‌شناسی زرتشتیان کرمان از سال 1362 همراه با بنیانگذاری کتابخانه انجمن زرتشتیان کرمان  توسط آقاي مهران غيبي که به عنوان آموزگار ديني کلاس‌هاي زرتشتيان در کرمان مشغول به تدريس بود به همراهي آقاي دکتر پرويز خشنودي رئيس انجمن آغاز گرديد. اين آقايان با تلاش فراوان اقدام به تهيه لوازم قديمي از انبارها واماکن مسکوني زرتشتيان کرمان کردند و در سال 1366 به دستور آقاي آزادمهر ايزدبان رئيس انجمن زرتشتيان کرمان اين آثار به تالار پشت آتشکده منتقل شدند و در کمدهاي شيشه‌اي به نمايش گذاشته شدند. در کنار اين آثار قديمي وقف‌نامه‌هاي موجود به همراه کپي عکس شخصيّت‌هاي زرتشتي در داخل سالن به نمايش گذارده شد. در سال 1374 آقاي غيبي بعد از تحصيلات عالي به عضويت انجمن درآمدند و در مرحله دوم اقدام به نامه‌نگاري با سازمان و ميراث فرهنگي وقت کردند و همزمان اقدام به جمع آوري بيشتر اشيا و وسايل قديمي از خانه‌هاي قديمي نمودند که بازديد مقامات کشوري از جمله آقايان طباطبايي معاون وزير ارشاد و بهشتي مسئول وقت سازمان ميراث فرهنگي سبب شد تا موزه زرتشتيان کرمان در برنامه‌هاي رسمي سازمان ميراث فرهنگي گنجانيده شود.

از كهن‌ترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دستنویس گات‌ها با پیشینه‌ی بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده 1207 است. از بخش‌های ارزشمند این موزه بخش فرتور و اسناد است که فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرتورهای سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ، میرزا برزو آمیغی، کشور خانم و پوراندخت در بین آنها ارزش بسیاری دارد.بخشی از این موزه به انواع آتشدان، روغن سوز، پیهسوز و چراغ لاله را اختصاص داده شده است. لباس‌های زنانه‌ای با دیرینگی 50 تا 150 سال و پیشینهای که در اسناد هخامنشی تا ساسانی دیده میشود، گویای پوشش زنان زرتشتی است. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع آن بوده و زیبایی ویژه‌ای دارند.

ساختمان موزه
ساختمان اين موزه را سرکارخانم مهين دخت سياوشيان همسر مرحوم هرمز ديار خداداد ارشيدري، از محل ارثيه شوهرشان ساختند و وقف آتشکده نمودند. اين ساختمان در دو طبقه به شکل دايره مي باشد که در وسط آن ستون هاي بلند مي باشد و طبقه دوم مشرف به طبقه اول مي باشد.

شرح اشياء
قديمي‌ترين شي اين موزه يک جلد کتاب دست‌نويس يسنا با قدمت بيشتر از دويست تا سيصد سال مي باشد و يک عدد آتشدان دستي مربوط به سال 1207 که از سوي يک موبد به موبد ديگر و سپس به آتشکده هديه شده است. لوازم داخل موزه که از خانواده‌هاي زرتشتيان تهيه شده چندان تفاوتي با لوازم خانگي مسلمانان ندارد. بخش هاي خاص اين موزه لباس‌هاي زنانه با قدمت 50 تا 150 و با پيشينه‌اي که اسناد هخامنشي تا ساساني ديده مي‌شود گوياي پوشش مناسب زنان زرتشتي است. مخنا (مقنعه)، لچک، چارقد، کت، پيراهن و شلوارهاي گلدوزي شده زيبايي خاصي دارند که در اينجا نگهداري مي شوند.
از ديگر اشياء ارزشمند موزه سنگ نوشته‌هاي مربوط به دوره ناصرالدين شاه قاجار است در اين سنگ نوشته‌ها شرح داده شده است که آقاي مانکجمي هوشنگ جي‌هاترپاي هندوستاني آتشکده‌ها را بازسازي کرده تا 1- پرستش‌گاه خداوند باشد 2- دبيرستان باشد 3 جشن‌گاه باشد براي تمام آئين‌هاي ديني 4 چشن‌گاهي باشد براي مردم که آئين‌هاي خود را در آنجا انجام دهند.
يکي از اين سنگ نبشته‌ها، کتيبه آتشکده قناغستان است که در موزه گنبد جبليه نگهداري مي شود.
از اشياء ارزشمند ديگر در اين موزه عکس مجلس شوراي ملي در زمان قاجار است. در اين عکس کيخسرو و شاهرخ ديده مي شود. او يکي از زرتشتيان کرمان است که به عنوان دومين نماينده زرتشتيان وارد مجلس شوراي ملي وقت گرديد.
يکي ديگر از ارزشمندترين عکس‌هاي موزه عکس انجمن ناصري زرتشتيان کرمان است در اين عکس دو نفر با عنوان ملا ياد شده‌اند که لباس‌هاي آن‌ها مانند روحانيون مسلمان  امروزي است. در اين عکس کيخسرو شاهرخ در سن جواني به همراه کودکش ديده مي شود.
در اين موزه دفتر و دستک چند تاجر زرتشتي، دفترچه يادداشت موبدان، عکس انجمن زرتشتيان رفسنجان هم ديده مي شود.
اشيا اين موزه در دو طبقه چيده شده‌اند که در طبقه همکف وسايل و ظروف آشپزخانه، لباس‌هاي مخصوص زرتشتيان، مجسمه‌ها، کتاب‌هاي قديمي، سنگ نبشته‌ها، کوزه‌هاي سفالي و غيره مي‌باشد. در طبقه دوم عکس‌هاي قديمي، وقف نامه‌ها و در يک قضاي پلکاني شکل لوازم خانگي و وسايل قديمي کشاورزي و عکس‌هايي از شخصيت‌ها وجود دارد.
با جستجوي اينترنتي نشان مي دهد که همانند اين موزه در هيچ جاي ديگر جهان وجود ندارد و اين اولين موزه مردم شناسي زرتشتيان مي باشد.

 

 

بازدید 192 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 شهریور 1395 ساعت 09:40
Super User

آخرین‌ها از Super User

مطالب مرتبط

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بازگشت به بالا

تور های لحظه آخری