بلیط چارتر,بلیط چارتر هواپیما،الهام سیر - اماکن زیارتی کرمان
بلیط چارتر
بلیط چارتر

الهام سیر

شرکت مسافرت هوایی و گردشگری

یکشنبه, 17 مرداد 1395 ساعت 13:59

اماکن زیارتی کرمان

نوشته شده توسط 
محتوای بیشتر در این بخش: « اماکن تاریخی کرمان
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسجد امام جواد (ع) کرمان

مسجد امام جواد معروف به مسجد باغ (لِ لِ ه) مربوط به دوره قاجار می باشد. (لِ لِ ه) در گویش محلی به معنای خرد و کوچک است و در تاریخ کرمان وجه تسمیه ای جداگانه دارد. این مسجد دو درب دارد که ورودی اولی طولانی تر است و درب دوم که داخل کوچه است مستقیم به مسجد راه دارد .کاشی کاری ها و نماهای زیبای این مسجد چشمگیر و زیباست .مانند بسیاری از مساجد قدیمی شهر کرمان در دوره قاجار از گچ بری ها و تزئینات آن زمان بهره مند است .صحن کوچک این مسجد دارای دو ایوان بسیار زیبا با کاشی کاری ها ،طاق ها و نماهای زیباست .محراب این مسجد زیبایی منحصر به فردی دارد و تقریبا مثل مسجد ملک توران کرمان است. شایان ذکر است ته باغ (لِ لِ ه) از محله های بسیار قدیمی کرمان است که خود این محله از گنیجینه های میراث فر هنگی کرمان به شمار می رود . این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۳۲۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: کرمان، خیابان شریعتی، کوچه شماره ۱۳، محله ته باغ (لِ لِ ه)

 

 

امامزاده محمد کرمان

این امام زاده با دو واسطه به حضرت موسی بن جعفر علیه السلام می رسد. امامزاده سید محمد ملقب به ((شاهزاده محمد)) ازسادات بسیارجلیل القدر-عظیم الشأن و بزرگوار جد سادات موسوی کرمان -شیراز -خوزستان -کربلا و کوفه می باشد . محمد بن ابراهیم مجاب علیه السلام متولد کربلا و در سال ۲۴۷هجری قمری به سیرجان و به سا ل ۲۴۹هجری قمری با دعوت اهالی و علمای کرمان به این شهر هجرت نمود . ایشان پس از گذراندن بیش از ۵۰سال از عمر خود در این خطه و تبلیغ دین و پرورش شاگردان بسیاری از بزرگان، توسط حاکم وقت در سال ۳۰۱هجری قمری به شهادت رسید ودر یک فرسنگی شهرقدیم کرمان در قسمت غربی کوه معروف (قلعه اردشیر )به خاک سپرده شد.

تاریخچه بنای آستان مقدس امامزاده محمد(ع) :

این بنا که متعلق به اواسط دوره صفویه است به صورت مستطیل وبه ابعاد۲۲*۲۵مترساخته شده که دارای سه ایوان ،گنبد،رواق، صحن وضریح است. درب اصلی بقعه ازجانب ایوان شرقی باز می شود که آئینه کاریهای زیبایی دارد حین عبورازایوان ،به اتاقی می رسیم که مرقدامامزاده درآن قراردارد. این اتاق دارای چهارصفه بلندبه ارتفاع ۸متراست که درتلاقی ساقه گنبدعرقچینی ودیواربقعه،چهارپنجره جهت نورگیری تعبیه شده است. قطرگنبدازداخل ۵متروارتفاع ساقه آن ۲متراست گنبدازخارج به شکل شلجمی بلندوبه ارتفاع بیش از۱۳متراست که بسیارباشکوه ومجلل وعظیم وپرابهت ساخته شده ودورتادورساقه آن صلوات کبیره درکاشیهای قهوه ای نقش بسته است. نمای تمام گنبدنیزباکاشیهای معرق فیروزه ای تزئین شده ودرنتیجه نمای بسیارزیبایی به بقعه داده است. درست درزیر گنبدووسط اتاق ،مرقدامامزاده قراردارد درشمال مرقد،دربی قراردارد که به شبستان بزرگ حرم می رسد که دارای دواتاق ویک ایوان ویک سالن بزرگ است. توسعه قرینه همین فضا درجنوب بقعه تکرارشده بااین تفاوت که سردرب آن زیباوباشکوه وتمامآباکاشیهای لاجوردی درزمینه گل وبوته وآیات قرآنی تزئین شده واز شکوه خاصی برخورداراست زمین زیارتگاه که حدود۵هزارمترمربع است باجدول بندی درختان سرو وکاج بلند وگل کاری وچمن کاری فضای باطراوتی دارد.

 

 

نیایشگاه شاه ورهرام ایزد

زیارتگاه شاه ورهرام ایزدمربوط به دوره قاجار است . این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۷۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: کرمان، خیابان ناصریه

 

 

مسجد چهل ستون

این مسجد از یادگارهای حاج آقا علی زعیم الله تاجر معروف عصر قاجار است. مجموعه های بازار، کاروانسرا، آب انبار و مسجد چهل ستون در خیابان شریعتی کرمان از آثار باقی ماندهمسجد چهل ستون می باشد.حاج آقا علی زعیم الله این مسجد را به سبک مسجد چهل ستون شیراز ساخت و در آن زمان بیش از یکصد هزار تومان خرج آن کرد.

آدرس: کرمان،خیابان شریعتی

 

 

 

بازدید 177 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 19 مرداد 1395 ساعت 14:54
Super User

آخرین‌ها از Super User

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بازگشت به بالا

تور های لحظه آخری